23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fynske Orana satser på Vietnam

Den danske producent af frugtkoncentrat har opbygget et direkte salg til supermarkeder og cateringbranchen i Vietnam under eget varemærke.

Danske Orana A/S, som herhjemme producerer frugtkoncentrat til juiceproducenter, mejerier og andre fødevarefirmaer fra hovedsædet i Rynkeby på Fyn, er ved at slå igennem under eget varemærke i Vietnam.

Salget udgør i dag 3,2 mio. kr., svarende til fem procent af omsætningen i landet, som er blandt Oranas fem vigtigste.

Forventningerne er at fordoble detailsalget i år samt at seksdoble over de næste tre år.

- Ved at supplere med direkte salg får vi bedre feedback fra vores slutkunder, og samtidig har vi mulighed for at afprøve nye ideer og påvirke markedet, siger Lene Christensen, direktør i Oranas vietnamesiske datterselskab, til Børsen.

Eksport til 40 lande

Oranas varemærke i Vietnam hedder Østerberg – opkaldt efter stifterens efternavn.

Østerbergs frugtkoncentrat bruges i Vietnam af private, som blander det op med vand eller is. Caféer og hoteller blander det typisk med yoghurt eller mælk til en smoothie, som er populær også i Vietnam.

Orana sælger til cirka 50 supermarkeder og 30 caféer i Ho Chi Minh City, Vietnam.

Firmaet eksporterer til mere end 40 lande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|instance-web01